Volvo V40 a współczesność

Volvo V40 było samochodem produkowanym w latach 1994-2005. Jak można więc zauważyć, minęło już nieco czasu od momentu gdy produkcja się rozpoczęła. Czy to oznacza, że samochód ten jest już przestarzały i nie nadaje się na współczesne drogi i nie sprosta współczesnym wymaganiom kierowców? Postanowiliśmy sprawdzić tą sprawę.

Przepytaliśmy kilkudziesięciu kierowców, którzy jeżdżą modelem V40 od Volvo już przeszło kilka lat. Ich opinie oraz sugestie dają nam obraz tego, jak zmieniało się podejście przeciętnego kowalskiego do motoryzacji przez ostatnią dekadę, a nawet dłużej. Rekordzista z osób, które badaliśmy, posiada wyżej wymieniony model prawie dwadzieścia lat. Dlatego też jego pierwszego poprosiliśmy o opinię. Jak spodziewaliśmy się, kierowca bardzo chwalił swój samochód. Nic dziwnego, w końcu Volvo to solidne wozy, które trzymają się zwykle bardzo długo w dobrej kondycji. Nie inaczej było z modelem naszego rozmówcy. Jak się dowiedzieliśmy, w swoim Volvo V40 musiał jedynie wymienić kompletny układ kierowniczy, oraz sprężyny i amortyzatory w zawieszeniu. Te wszystkie podzespoły jak wiemy zużywają się w czasie eksploatacji, zwłaszcza gdy jeździło się autem po polskich drogach jeszcze pod koniec lat ’90.

Jeżeli chodzi o zapatrywanie się na model V40 w stosunku do współczesności, to również tutaj nikt nie miał szczególnych zastrzeżeń. Co prawda pierwsze wersja, przed face-liftingiem wygląda już trochę leciwie, to wciąż jest bogato wyposażona i posiada szereg funkcji, które są przydatne po dziś dzień. Jedną z nich jest klimatyzacja, do której stosuje się już współczesny czynnik chłodniczy, zamiast przestarzałego. Dzięki temu, jeżeli nastąpi ubytek lub rozszczelnienie się układu, nie ma żadnego problemu by wszystko naprawić i dobić nowego czynnika. Jak na połowę lat dziewięćdziesiątych to była być może fanaberia, ponieważ mało kto wtedy stosował czynniki chłodnicze oparte o pentan, które używamy obecnie. Jednak Volvo wyprzedziło duch swoich czasów i już wtedy pomyślało o przyszłości. Co więcej, model Volvo V40 jest znany z bardzo małej awaryjności, dlatego wystarczy tylko dbać i wymieniać wszystkie płyny na czas, a posłuży bardzo długo.

Jak widać nie ma problemu z tym, żeby Volvo model V40 mógł być dziś wykorzystywany jako auto do codziennej jazdy. Ja na swoje lata miał już bardzo nowoczesne systemy, jak choćby wspomniana klimatyzacja, która dzisiaj jest błogosławieństwem dla użytkowników. Czy można polecić ten model w dzisiejszym świecie? Myślimy, że tak.