Kolonie dla dzieci uczą samodzielności

Małe dzieci bardzo często obawiają się pierwszego samodzielnego wyjazdu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jest to czasem pierwszy dłuższy okres bez rodziców i może być to pewnego rodzaju stres dla małych podróżników, którzy z jednej strony bardzo chcieliby zobaczyć coś nowego, a z drugiej nieco obawiają się tego czasu, który przyjdzie im spędzić bez rodziców. Na szczęście Kogis, który ma doświadczenie w organizacji tego typu wyjazdów, zatrudnia profesjonalną kadrę wychowawców, którzy są w stanie dotrzeć do niemal każdego dziecka i to różnymi metodami. Starają się najpierw poznać najmłodszych, aby dostosować swoje działania do ich oczekiwań. Nie ma bowiem jednego szablonu, według którego można działać, gdy ma się do czynienia z małymi dziećmi. Każde jest inne, więc wychowawcy muszą podjąć działania, dzięki którym dane dziecko będzie wspominało czas wakacyjny miło i chętnie będzie wracało w dane miejsce. Wybór kolonii dla najmłodszych jest dość spory. Z racji tego, że dla większości są to pierwsze wakacje bez rodziców, to organizatorzy starają się zapewnić dzieciom moc atrakcji, żeby jak najrzadziej tęskniły za opiekunami i w większości przypadków się to udaje.

Na pewno dobrym sposobem, który proponuje kogis.pl jest zabieranie na tego typu wyjazd rata albo siostry. Dziecko, które wyjeżdża na wakacje po raz pierwszy i ma przy sobie kogoś, kogo zna, czuje się po prostu pewniej. Na pewno tego typu towarzystwo nie będzie potrzebne za drugim, czy trzecim razem, ale za pierwszym jak najbardziej warto rozważyć taką ewentualność właśnie ze względu. Małe dzieci nie są zainteresowane takimi samymi atrakcjami jak te w starszym wieku. Z reguły są dla nich organizowane zajęcia plastyczne oraz muzyczne. A także liczne spacery i wyjścia na basen. Najmłodsi dopiero zdobywają podstawowe umiejętności, więc muszą mieć stworzone ku temu odpowiednie warunki. Niezwykle miło jest, gdy oferta dla takich dzieci jest organizowana z głową. Małe dzieci powinny czuć się przede wszystkim bezpiecznie, a zajęcia powinny być dostosowane do ich zainteresowań, a przede wszystkim do umiejętności. Te, jak wiadomo, bywają różne, bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego tak ważny jest wcześniejszy wywiad z rodzicem, który przekaże to, co jego zdaniem jest najważniejsze na temat danego dziecka. Takie działanie bez wątpienia nawiązanie późniejszej relacji wychowawcy z małym kolonistą.

Nie od dziś wiadomo, że kolonie dla dzieci powinny być organizowane przez profesjonalistów, a kadra nauczycielka powinna być dobierana bardzo skrupulatnie. Grupy kolonijne nie są z reguły duże, więc wychowawcy mają wszystko pod kontrolą, co jest szczególnie ważne, gdy podczas wyjazdu organizowane są wycieczki na miasto. Nie wszystkie dzieci idą zgodnie w parze, więc umiejętność rozwiązywania konfliktów i odwracania uwagi dziecka, na pewno się przyda każdemu wychowawcy.

Wyjazdy takie trwają z reguły siedem dni. Jest to wystarczający czas, by dziecko mogło przebywać poza domem. Zdarza się, że czasem wyjazd trwa krócej i rodzice muszą odebrać swoją pociechę, ale są to na szczęście nieliczne przypadki i z reguły wszystko przebiega bez większych komplikacji, co jest dobrą wiadomością. Na zakończenie każde dziecko otrzymuje mały upominek, który jest pamiątką. Oprócz tego rodzice otrzymują zdjęcia, które mogą postawić na półce i razem z dzieckiem wspominać kiedyś pierwszą kolonię, na którą pojechało. Na pewno jest to szczególnie miła pamiątka, a przede wszystkim nowe doświadczenie, któremu dziecko podołało, a to w tym przypadku wydaje się najważniejsze. Każdy rodzic, który pragnie, by jego dziecko się usamodzielniło, musi podjąć stosowne kroki, aby to mu umożliwić. Tylko w ten sposób będzie możliwe powodzenie w tej dziedzinie. Jeśli da się dziecku odpowiednie narzędzia, które będą sprzyjać rozwojowi, to wielce prawdopodobne, że już co roku będzie chciało wyruszać na samodzielne wyprawy i to różnego typu. Warto umożliwić mu spełnianie swoich marzeń i rozwijanie przeróżnych zainteresowań.

Przeczytaj o kolonie dla dzieci: https://www.kogis.pl/kolonie