Dlaczego ocieplanie dachu jest koniecznością

Odpowiednia termoizolacja domu jest bardzo potrzebna. Pozwala nam zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, ale również powoduje że emitujemy mniej szkodliwych spalin. Kwestie ekologiczne są nie mniej ważne niż finanse, ponieważ wszyscy powinniśmy dbać o środowisko. Zwłaszcza jeśli jednocześnie przynosi nam to korzyści finansowe.
Aby wykonać dobre ocieplenie dachu trzeba wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach. Chociażby o tej, że ciepłe powietrze unosi się najchętniej do góry. To też miejsce które będzie wyjątkowo narażone na wypuszczanie ciepła z naszego domu będzie zlokalizowane u góry, będą to stropy bądź dach. Ocieplanie dachu jest więc absolutnie konieczne, jeżeli chcemy mówić o dobrej termoizolacji budynku i realnej oszczędności ciepła. Niestety część właścicieli domów wydaje się o tym zapominać, a to jest bardzo niedobre. Musimy bowiem uświadomić sobie, że nawet jeżeli wszystkie ściany będą miały grubą warstwę styropianu, wstawimy drogie termoizolacyjne okna z potrójnymi uszczelkami, to jeśli dach pozostanie nieszczelny wciąż będziemy notować wysokie opłaty za ogrzewanie. Zużycie opału spadnie, ale nie będą to satysfakcjonujące wartości. Tak więc pamiętajmy – zawsze ocieplamy dach!
Metod na wykonanie termoizolacji dachowej jest sporo. To którą konkretnie zastosujemy zależy od typu domu jaki posiadamy. Inaczej będzie wyglądało to gdy posiadamy poddasze użytkowe, inaczej gdy mamy nieogrzewany strych. W tym pierwszym przypadku utrudnione może być stosowanie pianki ocieplającej, która jest bardzo popularnym sposobem termoizolacji poddaszy. Jednak wprawny fachowiec i z tym sobie poradzi. Niemniej częściej w takiej sytuacji stosuje się płyty styropianowe, umocowane bezpośrednio pod poddaszem, a następnie pod nimi zakłada się powiedzmy odeskowanie. W ten sposób płyty nie są widoczne w pomieszczeniu, ale wciąż spełniają swoją rolę. Ocieplanie dachu w przypadku posiadania strychu można wykonać wspomnianą pianką bez żadnych problemów. Wtedy jednakże dobrą praktyką będzie położenie warstwy styropianu na podłodze strychu, ponieważ da ona dodatkowe zaizolowanie od strony stropu. Taka dwustopniowa izolacja sprawi, że ucieczka ciepła zmniejszy się do niezbędnego minimum.
Jeżeli mieszkamy w nowym domu, w pierwszych latach możemy notować podwyższone opłaty za ogrzewanie, cokolwiek byśmy nie zrobili. Ściany muszą się bowiem wygrzać, a wilgoć wyparować. Dopiero wtedy w pomieszczeniach zacznie panować przyjemne ciepło, a nasze rachunki spadną. Nie zapominajmy jednak nigdy o ociepleniu dachu i nie oszczędzajmy na materiałach termoizolacyjnych, jeżeli chcemy mówić o prawdziwych oszczędnościach i dbałości o środowisko.