Ból w płucach – Czy odczuwasz objawy POChP?

Nie ulega wątpliwości, że każda dolegliwość płucna charakteryzuje się szeregiem specyficznych objawów. Wyjątkiem od tej reguły nie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która dotyka coraz większą liczbę Polaków. Wszystko za sprawą bagatelizowania problemu lub przypisywania symptomów do zupełnie innych chorób. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest POChP i co ją charakteryzuje. Podpowiemy Ci także, czy ból w płucach jest sygnałem, który może świadczyć o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Zaprezentujemy również grupę osób, które są szczególnie narażone na ową dolegliwość. Zainteresowany? Wspaniale. W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

POChP – Krótka definicja choroby

Zacznijmy jednak od początku, a więc od dokładnego przedstawienia omawianej przez nas choroby. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to dolegliwość o charakterze ciągłym, cechująca się obturacją. Ale co to właściwie jest? Choć słowo to brzmi dość obco i skomplikowanie, okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. Obturacja to termin stosowany w medycynie, oznaczający zwężenie. Nie jest niespodzianką, że w przypadku chorób płuc mówimy o zwężeniu oskrzeli lub górnych dróg oddechowych. To właśnie obturacja jest bowiem czynnikiem zapalnym dla większości objawów, z którymi muszą mierzyć się osoby cierpiące na POChP. Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie http://oddychajmy.pl/. Jeśli zatem podejrzewasz, że możesz cierpieć na wskazaną przez nas dolegliwość, koniecznie zapoznaj się z informacjami zawartymi na owym portalu.

Ból w płucach? – Objawy POChP

Jak zostało wyżej wspomniane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się specyficznymi objawami. Czy jednak wśród nich znajduje się ból w płucach? Okazuje się, że nie! Poniżej znajdziesz listę symptomów, które mogą być dla Ciebie sygnałem, że cierpisz na POChP.

  • Kaszel i duszności – Przewlekły kaszel oraz przewlekłe uczucie braku możliwości złapania powietrza to pierwsze objawy, które powinny wzbudzić Twój niepokój. Ciekawostką jest, że kaszel, pojawiający się najczęściej o określonej porze dnia, bardzo często mylony jest z… kaszlem palacza. Warto zaznaczyć, że w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc kaszel wraz z dusznością mogą pojawić się bez uprzedniego wysiłku fizycznego – wystarczy prosta, codzienna czynność (na przykład jedzenie), by chory odczuwał dyskomfort.
  • Wykrztuszanie wydzieliny płucnej – Odkrztuszanie tak zwanej plwociny to kolejny sygnał, który informuje chorego, że w organizmie dzieje się coś złego. Czym jednak jest plwocina? To wydzielina przypominająca flegmę, zawierająca w sobie między innymi ślinę, resztki jedzenia oraz komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych etapach choroby w wydzielinie może pojawić się także ropa, krew oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Gwałtowny spadek kondycji – Pogorszenie się warunków fizycznych, a konkretniej mówiąc – kondycji, to także jasny sygnał od organizmu, że w naszych płucach dzieje się coś złego. Szczególnie widoczne jest to u sportowców, którzy przez całe życie byli w znacznie lepszej kondycji, niż przeciętny człowiek.

Jak widzisz ból w płucach nie jest objawem, który może jednoznacznie wskazywać na POChP. Pamiętaj jednak, że to również bardzo poważny symptom, z którym powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Czy jesteś narażony na POChP?

Wiesz już, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Znasz także jej podstawowe objawy i wiesz, że ból w płucach wcale nie musi świadczyć o omawianej przez nas dolegliwości. Najwyższa pora, byś dowiedział się, czy jesteś w grupie ryzyka POChP. Poniżej przedstawimy Ci krótką charakterystykę przeciętnej osoby, która może być narażona na zachorowanie na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Badania wskazują, że na POChP szczególnie narażeni są mężczyźni, którzy ukończyli czterdziesty rok życia. Nie oznacza to jednak, że kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Procent chorych mężczyzn wynika bowiem z zawodów, które wykonują – to właśnie panowie często podejmują się pracy w charakterze górnika, hutnika, spawacza oraz pracownika tartaku. Statystyki pokazują jednak, że panie w chwili obecnej stanowią już ponad 30% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/.

Co wpływa na dużą liczbę zachorowań?

Jak zostało wyżej wskazane, praca w pyle to jeden z czynników, który wpływa na coraz większą liczbę zachorowań na POChP. Warto jednak zaznaczyć, że to nie jedyna przyczyna o tak dużym znaczeniu! Okazuje się bowiem, że najczęstszym czynnikiem wpływającym na choroby płuc i ból w płucach są… Papierosy! Badania wskazują, że aż 90% spośród wszystkich pacjentów cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc to nałogowi palacze. Warto jednak wspomnieć także o smogu i zanieczyszczeniach komunikacyjnych, które stają się coraz większym problemem. Czy wiesz, że aż sześć polskich miast znajduje się na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich?